8D123F55SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F55SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
55
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D123F55SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123F55SN-LC Overview
8D123F55SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT