8D123F55SN
Mfr.Part #
8D123F55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D123F55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123F55SN Overview
8D123F55SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER