8D123F55SB
Mfr.Part #
8D123F55SB
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
55
HTS Code :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D123F55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D123F55SB Overview
8D123F55SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER