8D123F55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D123F55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D123F55SA Overview
8D123F55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER