8D123F55PN
Mfr.Part #
8D123F55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
ROHS3 Compliant
Termination :
Datasheets
8D123F55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123F55PN Overview
8D123F55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER