8D123F55PB
Mfr.Part #
8D123F55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Color :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Termination :
Orientation :
B
Datasheets
8D123F55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D123F55PB Overview
8D123F55PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER