8D123F55PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F55PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
55
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D123F55PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123F55PA-LC Overview
8D123F55PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F55PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT