8D123F53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F53SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Number of Positions :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D123F53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D123F53SB Overview
8D123F53SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F53SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER