8D123F53SA
Mfr.Part #
8D123F53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
53
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
A
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D123F53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D123F53SA Overview
8D123F53SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F53SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER