8D123F53PN
Mfr.Part #
8D123F53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Datasheets
8D123F53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123F53PN Overview
8D123F53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F53PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER