8D123F53PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F53PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D123F53PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123F53PB-LC Overview
8D123F53PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F53PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F53PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT