8D123F53PB
Mfr.Part #
8D123F53PB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Termination :
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123F53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D123F53PB Overview
8D123F53PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F53PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F53PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER