8D123F21SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F21SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D123F21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123F21SN Overview
8D123F21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F21SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER