8D123F21SB
Mfr.Part #
8D123F21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Number of Positions :
21
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
8D123F21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D123F21SB Overview
8D123F21SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F21SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER