8D123F21PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F21PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D123F21PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123F21PN-LC Overview
8D123F21PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F21PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT