8D123F21PN
Mfr.Part #
8D123F21PN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D123F21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123F21PN Overview
8D123F21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F21PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER