8D123F21PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123F21PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D123F21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D123F21PA Overview
8D123F21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123F21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123F21PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER