8D121ZC41SN
Mfr.Part #
8D121ZC41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D121ZC41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D121ZC41SN Overview
8D121ZC41SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC41SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER