8D121ZC41SB
Mfr.Part #
8D121ZC41SB
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
41
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D121ZC41SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D121ZC41SB Overview
8D121ZC41SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC41SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC41SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER