8D121ZC39SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121ZC39SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Green
Contact Size :
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D121ZC39SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121ZC39SN-LC Overview
8D121ZC39SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC39SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC39SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT