8D121ZC39PB
Mfr.Part #
8D121ZC39PB
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D121ZC39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D121ZC39PB Overview
8D121ZC39PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC39PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC39PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER