8D121ZC16SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121ZC16SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Housing Color :
Green
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D121ZC16SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121ZC16SN-LC Overview
8D121ZC16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC16SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT