8D121ZC16PN
Mfr.Part #
8D121ZC16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Green
Datasheets
8D121ZC16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D121ZC16PN Overview
8D121ZC16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC16PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER