8D121ZC16PB
Mfr.Part #
8D121ZC16PB
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ROHS3 Compliant
Color :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D121ZC16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D121ZC16PB Overview
8D121ZC16PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC16PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC16PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER