8D121ZC16PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121ZC16PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
16
Housing Color :
Green
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D121ZC16PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121ZC16PA-LC Overview
8D121ZC16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC16PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC16PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT