8D121ZC11SN-LC
Mfr.Part #
8D121ZC11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Contact Size :
12
Bulk
Housing Color :
Green
Datasheets
8D121ZC11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121ZC11SN-LC Overview
8D121ZC11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT