8D121ZC11SB
Mfr.Part #
8D121ZC11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Green
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
23A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D121ZC11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D121ZC11SB Overview
8D121ZC11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC11SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER