8D121ZC11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121ZC11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
23A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D121ZC11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D121ZC11PB Overview
8D121ZC11PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121ZC11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121ZC11PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER