8D121Z41SN
Mfr.Part #
8D121Z41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Color :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
41
Datasheets
8D121Z41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z41SN Overview
8D121Z41SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z41SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER