8D121Z39SN
Mfr.Part #
8D121Z39SN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D121Z39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z39SN Overview
8D121Z39SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z39SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER