8D121Z39PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121Z39PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Zinc Nickel
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D121Z39PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121Z39PN-LC Overview
8D121Z39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z39PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT