8D121Z39PN
Mfr.Part #
8D121Z39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
39
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Bulk
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
8D121Z39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z39PN Overview
8D121Z39PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z39PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER