8D121Z16SN-LC
Mfr.Part #
8D121Z16SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Zinc Nickel
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D121Z16SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121Z16SN-LC Overview
8D121Z16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z16SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT