8D121Z16PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121Z16PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D121Z16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z16PN Overview
8D121Z16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z16PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER