8D121Z11SN
Mfr.Part #
8D121Z11SN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
8D121Z11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z11SN Overview
8D121Z11SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z11SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER