8D121Z11PN
Mfr.Part #
8D121Z11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Datasheets
8D121Z11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121Z11PN Overview
8D121Z11PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121Z11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121Z11PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER