8D121W41SN
Mfr.Part #
8D121W41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
8D121W41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D121W41SN Overview
8D121W41SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W41SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER