8D121W41SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121W41SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
41
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D121W41SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D121W41SB Overview
8D121W41SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W41SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W41SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER