8D121W41PB
Mfr.Part #
8D121W41PB
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Non-RoHS Compliant
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D121W41PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D121W41PB Overview
8D121W41PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W41PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W41PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER