8D121W39SB
Mfr.Part #
8D121W39SB
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
12 Weeks
Termination :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Color :
Datasheets
8D121W39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D121W39SB Overview
8D121W39SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W39SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W39SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER