8D121W39SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121W39SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Datasheets
8D121W39SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D121W39SA Overview
8D121W39SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W39SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W39SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER