8D121W16PN
Mfr.Part #
8D121W16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
Datasheets
8D121W16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D121W16PN Overview
8D121W16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W16PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER