8D121W16PB
Mfr.Part #
8D121W16PB
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Datasheets
8D121W16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D121W16PB Overview
8D121W16PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W16PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W16PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER