8D121W11PA-LC
Mfr.Part #
8D121W11PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS INLINE
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
8D121W11PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121W11PA-LC Overview
8D121W11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121W11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121W11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT