8D121F41SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121F41SB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
41
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D121F41SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121F41SB-LC Overview
8D121F41SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F41SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F41SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT