8D121F41SA-LC
Mfr.Part #
8D121F41SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
21-41
Connector Type :
Receptacle Housing
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Datasheets
8D121F41SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121F41SA-LC Overview
8D121F41SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F41SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT