8D121F41PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121F41PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D121F41PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D121F41PB Overview
8D121F41PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F41PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F41PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER