8D121F41PA
Mfr.Part #
8D121F41PA
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
21-41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Aluminum
HTS Code :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Datasheets
8D121F41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D121F41PA Overview
8D121F41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F41PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F41PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER