8D121F39SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121F39SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D121F39SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D121F39SA Overview
8D121F39SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F39SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F39SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER