8D121F39PN
Mfr.Part #
8D121F39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Nickel
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D121F39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121F39PN Overview
8D121F39PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F39PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER